Home / Kurucular

DR. MURAT ARTIRAN

Dr. Murat Artıran, Klinik Psikolog, Psikoterapist, Araştırmacı, Akademisyen. Eastern Kentuck Üniversitesi ve Amerikan Public Üniversitesi’nde psikoloji eğitimlerini alan Dr. Artıran, doktora tezini Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Öz Belirlenim Kuramı sentezinde geliştirdiği çocuk ve ergenlerde kullanılan bir ölçekle tamamladı.

26 ülkede merkezi olan Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Resmi Direktörü olan Dr. Artıran, 2012 yılından beri enstitü bünyesinde Türkiye, Azerbaycan ve Amerika Birleşik Devletlerinde Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Klinik Psikoloji eğitimleri vermektedir. Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi alanında uluslararası süpervizör ünvanına sahiptir. 200’ün üzerinde meslektaşı eğitmiştir.
İstanbul Arel Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversiteleri’nde psikoterapi süpervizyonları vermektedir.
2014 yılında kurduğu Rasyonel Psikoloji Danışmanlık merkezini Albert Ellis Enstitüsü Yetkili Merkezi olarak İstanbul ve Ankara’da yönetmektedir. Rasyonel Pozitif Psikoloji Derneği’nin kurucusu ve başkanıdır.
Nobel Yayınları’ndan çıkan Klinik Psikoloji, Çocuk ve Ergenlerde Duygusal Düzenleme ve Uygulamacının Klavuzu Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi adllı kitaplarının çevirmenidir.
Yazarı olduğu üç kitabı bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası kongrelere (Romanya, Bulgaristan, ABD ve Türkiye) konuşmacı olarak katılmıştır. Ulusal ve uluslararası saygın bilimsel dergilerde yayınları bulunmaktadır.

TURHAN ÖZÜDURU

1981 yılında YA-PA YAYINLARI A.Ş.’ni kurdu. 2500 çeşit yayın gerçekleştirdi. 900 eğitimci ve anne-babalara yönelik seminerler gerçekleştirdi.
25 üniversite ile iş birliği gerçekleştirdi. 500 dolayında akademisyenle yazar-çizer konuşmacı iş birlikleri gerçekleştirdi.

1994 yılında başlattığı çocuk kulüpleri franchise çalışması ile 55 kitap-oyuncak mağazası kurdurmuş her mağazada çalışan pedagog ve çocuk gelişimi eğitim uzmanının yardımı ile çocukların aylık gelişimini takip ettirmiştir. Çocukların gelişimine uygun aylık kitap ve oyuncak ulaşımı sağlanmıştır. Bu projeden 100.000 çocuk ve anne babası yararlanmıştır.
Devlet Planlama Teşkilatınca düzenlenen 5 yıllık kalkınma planı çalıştaylarında ‘Okul Öncesi Eğitim’ kurul üyelikleri yapmıştır.
M.E.B.’ca düzenlenen 14. Okul Öncesi Eğitim Şurası’nda kurul üyeliği yapmıştır.
1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği kurucu üyeliği ve ilk başkanlığını yürütmüştür.
1992 yılından beri sürdürdüğü ‘Bu Yılbaşı Çocuklara Kitap Armağan Edelim, Her Anaokuluna Bir Kütüphane, Bir ilaç Bir Kitap’ kampanyaları ile milyonlarca çocuğa kitap ulaşmasını sağlamıştır.
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte ‘Çocuk Kitapları Resimleme’ yarışmaları düzenlemiştir.
2008 yılında başlattığı YA-PA Yaşam Paylaşım Anaokulları franchisingi ile Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde 28 anaokulu açtırmıştır. (www.yapaanaokulu.com)

KNOW HOW?

ALBERTE ELLİS ENSTİTÜSÜ TÜRKİYE MERKEZİ

Dünyaca tanınmış ve kendisini psikoterapi ve önleyici psikolojik uygulamalar alanında hizmete adamış bu enstitü 1959 yılında Rasyonel Yaşam Enstitüsü adıyla Dr. Albert Ellis tarafından kurulmuştur. Daha sonra ismi Albert Ellis Enstitüsü (AEE) olmuştur. Yapılan araştırmalara göre Dr. Ellis psikoterapi tarihindeki en etkili kişi olarak Carl Rogers’tan sonra ve Sigmund Freud’dan önce 2. Sırada gelir. Bilişsel Davranışçı Terapi’nin ve ABC modelinin teorisyenidir. AEE bünyesinde Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımları temelinde bireysel-çift-çocuk ve ergen psikolojik danışmanlık, psikoterapi ve okullar ve iş yerlerinde önleyici psikolojik uygulama programları düzenlenir. AEE Türkiye Merkezi Rasyonel Psikoloji de bu amaçla İstanbul ve Ankara şubelerinde hizmet vermektedir. Uzman çalıştayları ve süpervizyonlarla alandaki çalışanları ve öğrencileri desteklemektedir. AEE tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilimsel kanıt temelli uygulamaları önerir ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak hizmet verir.