Home / Sıkça Sorulan Sorular

1– Sözleşme kaç yıllık olacak?
Sözleşme de 10 yıl olarak yazılıdır. Koşullar yerine getirildiği sürece isim hakkı bedeli bir defaya mahsus ve sonsuzdur. Ölüm halinde sözleşmede ki haklar varisleriniz içinde geçerlidir (varislerinizin franchise şartlarına uygun kişiler olması veya işletmenin devam için uygun eğitimli – sertifikalı kişilerden olmak zorundalığı vardır).

2– Danışma merkezimi başka semte taşırsam ne olur? Veya başka birine devredersem ne olur?
Danışma Merkezinizi, bir başka işletmecimizi rahatsız etmeyecek bir talepse mevcut haklarınızla birlikte merkezimizden onay alarak taşıyabilirsiniz. Başka birine devretmek istemeniz halinde devir alacak kişi Franchise açılışındaki genel kural ve şartlara uygun ise Franchise’ı ismine düzenlenecek yeni sözleşme ile bedel ödemeden devir alabilir.

3– Koruma Bölgesi nerelerdir?
Koruma bölgesi büyük şehirlerde danışma merkezinizin semti, diğerlerinde ise ilçe ile sınırlıdır.

4– Danışma Merkezimi kapatırsam ne olur?
Tarafımıza ödediğiniz isim hakkı bedeli iade edilmez. Aidat vb. sorumluluklarınızı yerine getirmeniz koşuluyla kolaylık gösterilir.

5– İlerleyen zamanlarda ortak alırsam hukuki durumum ne olur?
Bizim için sözleşmede ismi bulunan kişi veya kurum esastır. Sonradan katılacak olan ortağınızın paydaş olmasını arzu ediyorsanız. Sözleşmemize ek yapabiliriz.

6– Ana merkezle ortak düzenlenen eğitim ve seminerler veya diğer öğrenci etkinliklerinden ne kadar kazanacağım?
Ana kuralımız tüm masraflar çıktıktan sonra ve hoca saatlik sabit ücretleri çıktıktan sonra kalan miktarın yarı yarıya paylaşılması şeklinde olacaktır.

7– Ana merkezle ortak düzenlenen eğitim ve seminerler veya diğer öğrenci etkinliklerinde zarar etmek söz konusu mu?
Hayır. Bu konuda yönlendirmelerimiz olacaktır. Çok nadir de olsa iptaller söz konusu olabilir ancak zaman kaybı haricinde maddi zarar etmek söz konusu olmayacaktır.

8– Yatırım için kredi bulabilir miyim?
Özel bankalardan 50.000-100.000TL orta(5-10 yıl) vadeli kredi alabilirsiniz. (Geri ödenebilirlik güvenceniz bakımından kullanacağınız kredi öz kaynağınızın %50’sini aşmamalıdır.)

9– RASYA Markasıyla birlikte kendi markamı kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsınız ancak mali işlemleriniz için (fatura, internet hattı vs.) için kendinize ait özgün bir şahıs veya limited şirketiniz olması gereklidir.

10– Danışan ücreti standart mı?
İşletmeler arasında yer, fiziki durum, rekabet, akademik kariyer vb. kriterler dikkate alınarak Merkezimizce öngörülen alt ve üst sınırlar vardır. Bunu sizinle kararlaştıracağız, ancak Franchise’lar arasında gerek danışan ücretleri gerekse eğitim ve seminer faaliyetleri kazançları arasında uçurum olmayacaktır.

11– Danışan ücretlerinden Ana merkeze pay bırakacak mıyım?
Hayır, bu kazançlar tamamen size aittir.

12– Yeni bir danışma merkezi açarsam yeniden isim hakkı ödeyecek miyim?
Sonraki açacağınız danışma merkezleri için güncel isim hakkı uygulamamızdan %50 indirim uygulanacaktır

13– Özel durumlarda indirim yapmalı mıyım?
Kardeş, öğretmen, şehit ve gazi çocukları indirimi vb. indirim uygulamaları vardır. Oranları merkezimizin yatırımcılarla her yıl yaptığı toplantılarda belirlenmektedir.

14- Danışanlarla veya öğrencilerle problem yaşadığımız zaman Ana merkez bize yardım edecek mi?
Elbette. Hem süpervizyon desteği alacaksınız hem de müşteri hattı sayesinde bizzat şikayetler dikkatli şekilde Franchise’ımızı korumak ve danışanların / öğrencilerin memnuniyetini sağlamak için dikkatli şekilde ele alınacaktır.

15- Franchise’a başvurdum, tüm şartlara da uygunum, karar verme süreci ve iş yerimi açmam ne kadar sürer.
Tüm şartlar uygun ise Ana merkez 3 hafta içinde size Franchise açma izni vermiş olacaktır. İş planına göre izni aldıktan sonra en geç 2 ay içinde faaliyete başlamanız beklenir.

16- Faaliyetlerime bir süre ara vermek istersem bunun bir kuralı var mı?
Faaliyetlerinize ara veremezsiniz ancak özel veya sağlık durumları halinde en fazla 2 ay ara verebilirsiniz. Yerinize bakacak bir uzman veya yetkili kişiyi görevlendirmeniz gerekecektir.